Jaký je rozdíl mezi AP (average power) a NP (normalized power)?

10. 7. 2018
Zpět na výpis

Jaký je rozdíl mezi AP (average power) a NP (normalized power)?
Co znamená VI (variability index)?

Jaký je rozdíl mezi AP (average power = průměrný výkon) a NP (normalized power = normalizovaný výkon)? Co je to VI (variability index = index variability)?
 
Výkon nemá typické nectnosti srdeční frekvence, jako je zpoždění za akcelerací a nedostačně zdůrazněné krátké, ale vysoké špičky. Dokonce je rozsah v absolutní velikosti o řády větší než u tepů – rozsah „pracovní“ TF je zhruba 80-100 tepů (90-190), u výkonu je to nejméně 1000W (0-1000W).
Průměrného výkonu 200W můžete dosáhnout ve dvou naprosto odlišných trénincích. V prvním tréninku to může být konstatní jízdou na 200W, v druhém tréninku pojedete intervaly na 300W s pauzou na 100W.
Proto se průměrný výkon k vyjádření náročnosti zátěže nehodí.
 
Pro zvýraznění významu krátkých vysokých výkonových špiček na rozvoj trénovanosti vymyslel sportovní fyziolog Dr. Coggan parametr nazvaný Normalized Power.
 
Jak se počítá?
Vypočte se průměrný výkon z každých třiceti vteřin jízdy
Umocní se na čtvrtou
Spočítá se průměr z těchto hodnot
Z tohoto průměru se vypočítá čtvrtá odmocnina
 
https://www.mathworks.com/matlabcentral/cody/problems/3064-cycling-normalized-power
 
Vzorec je složitý, zajímavý je ale každopádně výsledek – zatímco běžný trénink na válcích má průměrný výkon i NP téměř stejný – 200-210W, vytrvalostní trénink s několika kopečky může mít průměrný výkon také 200-210W, ale NP může být klidně na 230-250W.
 
Díky tomu, že je NP absolutní hodnotou, můžeme pomocí něho i srovnávat výkon čiv výkonnost závodníků mezi sebou, a to nejen z pohledu čisté vytrvalosti, ale i z hlediska akcelerace.
 
Co je to variability index (VI)?
 
VI = NP/AP
 
Variability index v podstatě porovnává normalized power a average power a ukazuje jak plynulý trénink (závod) jste absolvovali. Pro příklad VI pro dlouhý triatlon by měl být 1.00 – 1.05, pro závod v silniční cyklistice může být klidně kolem 1.30. Pokud v závodě nebo tréninku pojedete dlouhé stoupání, neznamená to nárůst VI, naopak VI v delším stoupání se bude pohybovat kolem 1.00-1.03, když pojedete konstatní tempo. S variability indexem souvisí i počet nástupů, které si můžete dovolit udělat během závodu. V angličtině se to nazývá „burned matches“. 
 
Pro příklad v dlouhém triatlonu by měl být VI 1.00 – 1.05 a cílová zóna 2 (pro hobíka).
V průběhu závodu se můžete podívat do zóny 4 maximálně na 20 min a délka jednoho nástupu může být maximálně 5 min. Pro názornost se hodí příklad s krabičkou od sirek. Když odstartujete budete mít plnou krabičku se sirkami. Při každém nástupu spálíte jednu sirku, když spálíte všechny, závod pro vás skončí. V dlouhém triatlonu spalujete sirky v zóně 4. V zóně 4 hoří sirka cca 5 min (může se lišit podle stavu trénovanosti) a v krabičce máte 4 sirky. Můžete si tedy dovolit spálit 4x5min, celkem tedy 20 min v zóně 4. Když spálíte všechny 4 sirky, musíte zpomalit, zastavit nebo to ovlivní následnou běžeckou část.

Vyrazte s námi na první trénink zdarma