Myokarditida

15. 11. 2018
Zpět na výpis

Myokarditida

Milí sportovci, triatlonisté,

 

přišla doba chřipek, viróz a rýmiček a tak jsem dostal za úkol od našeho triatlonového velitelství, abych v rámci osvěty trochu postrašil všechny, kdo si myslí, že jsou nesmrtelní. Straším rád, protože je to lepší, než pak napojovat pacienta na srdeční podporu.

 

Myokarditida je zánět srdečního svalu. Způsobují ho jednak systémová zánětlivá onemocnění, zejména ze skupiny revmatických, cytostatika (léčba zhoubných onemocnění), méně často bakterie a nejčastěji viry. Prevalence, tedy výskyt onemocnění se pohybuje od 0,5-4,0% ze všech srdečních onemocnění a je zodpovědná za 5-22% „syndromů náhlé srdeční smrti“ v takzvané mladší populaci (do 40 let).  Ze studií rovněž plyne, že celkem cca 20% pacientů, kteří zemřeli na syndrom náhlé srdeční smrti a měli myokarditidu, se tak stalo při těžké fyzické námaze.

 

Jak už bylo řečeno, nejčastější příčinou myokarditidy jsou virová onemocnění (virus chřipky, coxsackie, rotaviry). Rozsah myokarditidy a tedy její závažnost je ovlivněna jednak virovou náloží a tedy i fází virového onemocnění, ale také přítomností a kombinací dalších faktorů. Například hladinou cirkulujících stresových hormonů, tzv. katecholaminů, nebo třeba kokainem. Nás sportovců se týkají především stresové hormony, které vyplavují nadledvinky během fyzické námahy. A už jsme konečně u toho: virové onemocnění + sportovní zátěž = vysoké riziko myokarditidy!!!

 

Příznaky zánětu srdečního svalu kolísají od inaparentního, tedy bezpříznakového průběhu, který se kryje s virózou, přes změny na EKG, schvácenost, dušnost a otoky, až k terminálnímu selhání levé komory srdeční s nutností přechodné mechanické srdeční podpory, případně transplantace srdce. Již prokázaná myokarditida, bez ohledu na rozsah postižení srdce, znamená podle pravidel léčby American College of Cardiology 3-6 měsíců zcela bez fyzické námahy. A to určitě nikdo nechceme.

 

A teď přichází chvilka pro moralizujícícho a apelujícícho lékaře, bílý plášť se mi na skalním ostrohu třepotá ve větru a hřímám na všechny strany: „Nepodceňuj triatlonisto rýmičku, nebo se se zlou potážeš!“ Konec živého obrazu.

 

Pravidla pro prevenci: Necítíš se dobře? Jsi slabý? Bolí tě hlava? Bolí tě v krku? Máš nateklé uzliny v třísle, na krku, v podpaždí? Občas tebou projede zimnice a jsi si jistý, že to není svalová horečka? Máš teplotu přes 37°C? V tom případě se tě dnešní trénink ani závod netýkají a vrať se do postele. Pokud to vyležíš, máš velkou šanci, že zas za 4-5 dní můžeš do stopy. Viróza nejde přechodit, musí se vyležet. Jinak se vrátí v ještě větší síle.

 

Pokud jsi po viróze dušný, nesneseš běžnou zátěž a i při výklusu musíš odpočívat, máš bušení srdce a nepravidelný tep, nebo se ti dokonce objeví otoky dolních končetin, tak na nic nečekej a jdi za lékařem. Nejlépe za kardiologem.

 

Pamatujte si, proč děláte sport. Pro radost, pro dobrý pocit a NIKDY NEMUSÍTE závodit. Život je někdy nespravedlivý a na Ironmana na Havaji jste se připravovali dva roky, ale hřbitovy jsou plné těch, kteří něco „museli“.

 

Raději tohle…

 

…..než tohle, ne?

 

Honza Hlavička

 

Zdroje:

  1. Basso C, Carturan E, Corrado D, Thiene G. Myocarditis and dilated cardiomyopathy in athletes: diagnosis, management, and recommendations for sport activity. Cardiol Clin2007;25:423-9.
  1. Nishant S, Dermot M. Myocarditis in the Athlete, Jan 31, 2018  , American College of Cardiology, Expert Analysis

Vyrazte s námi na první trénink zdarma